2010. december 24., péntek
Üdvözlet
Istentől megáldott Boldog Karácsonyt kívánok minden kedves olvasómnak. Hadd legyen ezen az ünnepen a középpontban maga az Ünnepelt, és nem mi akik ünnepeljük Őt!
2010. december 15., szerda
Forró téma
f.é. december 14.
Kedves testvérek és testvérnők a mi Urunk Jézus Krisztusban,
Szent köszöntésünket és szeretetünket küldjük az Úr Jézus Krisztus nevében, aki a betlehemi jászolban született! Meg vagyunk győződve, a Biblia alapján, hogy Jézus Krisztus a Gyülekezet Feje: „tegnap, ma és mindörökké ugyanaz” (Zsid 13:8), arra bátorítunk, hogy Megváltónk születését alázatban és Isten iránti hálával ünnepeljük Isten kimondhatatlan ajándékáért, melyben minden embert részesített. Isten irgalmasságából a keresztyén baptista gyülekezetek ebben az évben is, az Ő kegyelméből részsültek a lelki növekedésre és mások megmentésére nézve. Hálát adunk Istennek a vallás szabadságért ami az országunkban van, a szolgálattevők odaszánásáért, valamint a gyülekezetekért, akiket az Úr szolgálattal bízott meg és az a vágyuk, hogy megingathatatlanul mellette maradjanak, megtartva tisztán „a hitet ami egykor a szenteknek adatott” (Júdás 3).
A magukat „Őrállók”-nak nevezők közleményeit követően és némely baptista lelkipásztornak velük való együtt munkálkodása nyomán, a Baptista Unió Tanácsa amely f.é. december 8.-án találkozott Aradon elemezte az utóbbiak álláspontjait. A beszélgetések eredményeképpen, és figyelembe véve a romániai baptisták Bibliai alapelveit és gyakorlatát , arra a meggyőződésre jutottunk, hogy el kell juttassuk a következő pontosításokat:
1. A Romániai Baptista Unió Tanácsa elhatárolja magát azon baptista gyülekezetek nem bibliai gyakorlatától és idegen tanításától, akik magukat „Őrállók”-nak nevezik (például: a jólét evangéliumának a hirdetésétől, a nem Bibliai próféciák gyakorlásától, hogy a Szentlélek jelenlétének feltételeként van említve a nyelveken szólás, az Afrikai „Chris” csoportosulás tanításainak a terjesztésétől, valamint a „Gyógyító Iskolához” való kapcsolódástól).
2. Mivel ilyen módon hozta a nagy nyilvánosság elé az álláspontját, ami személyes megtapasztalásainak az eredménye, illetőleg a romániai baptista gyülekezetek lelki életéhez való helytelen hozzáállása miatt, a Unió Tanácsa úgy tartja, hogy Iosif Ton saját kezdeményezésére elhagyta a mi gyülekezeteink tanítását és gyakorlatát.
3. A Iosif Ton testvér kijelentései és közleményei – melyekben tudtul adja, hogy az „Őrállók” csoportjához csatlakozott, azon választását mutatják, hogy letérjen a romániai baptista gyülekezetek gyakorlatától és tanításaitól, ezért az Unió Tanácsa elhatározta testvérünk felavatásának a visszavonását a Romániai Baptista Unióhoz tartozó gyülekezetekben, amíg helyre nem áll és meg nem tér.
4. Figyelembe véve a jelenlegi beszélgetéseket a magukat „Őrálló”-knak nevezők vezetőivel az Unió Tanácsa javasolja a Bihari és a Bukaresti Hitkösségeknek, hogy tisztázzák ezek álláspontját, valamint azon gyülekezetek álláspontját, akik elfogadják ezen gyakorlatokat és tanításokat a baptista gyülekezetekben. A helyzet tisztázásáig az Unió Tanácsa elhatározta Ioan Pelea és Ilie Popa testvérek felfüggesztését a baptista lelkipásztori szolgálatból. A Bihari Hitkösség tudomásunkra hozta, hogy Nelu Demeter testvér nincs felavatva mint lelkipásztor, vagy mint gyülekezeti vén a Baptista Unió gyülekezeteiben és kérte a helyi gyülekezetet, hogy zárja ki és távolítsa el őt a tagjai közül.
Az Unió Tanácsa kijelenti, hogy a romániai baptisták továbbra is kitartanak a Szentlélekről vallott hitük mellett, ami az Ő személyét és munkáját illeti, valamint a lelki ajándékok mellett, amint azt a Biblia bemutatja és amint azt gyülekezeteink eddig is értették. Minden hívő, aki újjá van születve rendelkezik a Szentlélekkel és folyamatosan kell törekedjen a Szentlélekkel való betöltekezésre és az Isteni szeretetben való járásra. Arra bátorítjuk a testvéreket, hogy böjtöljenek és imádkozzanak a lelki növekedésért és a romániai baptista gyülekezetek jobb bizonyságtételéért.
Mint hívő emberek arra vagyunk elhívva, hogy vigyázzunk a személyes, a családi és a gyülekezeti életünkre. Figyelembe véve Megváltónk valamint az apostolok figyelmeztetéseit, ami a hamis tanítók megjelenését illeti (Máté 7, Apostolok cselekedetei 20, 1 János 4), arra kérünk minden hívőt és a gyülekezetek minden szolgálattevőjét, hogy legyenek éberek, és hirdessék a Szentlélek erejével a teljes és tiszta evangéliumot.
Az Unió Tanácsának a tagjai imádkoznak, hogy a fennevezett testvérek és azok akik hasonló gyakorlatokat és tanításokat követnek – megértsék, hogy mi szeretnénk a romániai baptista gyülekezetekben megtapasztalni a Szentlélek megújító munkáját, az egység lelkében és az Úr Jézus Krisztusról való bizonyságtételben, amint azt a Szentírás bemutatja.
Hadd áldja meg az Isten a baptista gyülekezeteket az egység közösségében, abban az időszakban amelyben az angyalok azzal a gyönyörű énekkel jöttek elő: „Dicsősség a magasságos mennyekben az Istennek, és e földön békesség, és az emberekhez jó akarat”.
A Romániai Baptista Unió Tanácsa,
Arad, 2010 december 8
2010. november 29., hétfő
Rég nem írtam,
Megvoltak a hálaadó ünnepélyek is, sok hálával tartozunk a mi Istenünknek. Biharon a hálaadó ünnepély keretében emlékeztünk meg a jelenlegi imatermünk fennállásának 25. évfordulójáról, a baptista misszió mintegy 125. évéről és az elmúlt 5 év építkezési és felújítási munkálatairól.
Következett a TELEK én Biharugrán szolgáltam és a körzetbe, áldott alkalmak voltak.
Az elmúlt hétvége se volt egyszerű szombaton részt vettünk Vékás Zoltán lkp. tv. temetésén Szatmáron, majd Sámson oratórium Perecsenbe.
Vasárnap a gyökereimhez kerültem közelebb és a Pusztaújlaki gyülekezetben szolgáltam - itt vezettem először imaórát, itt mondtam el életem 2. prédikációját, picit nosztalgiáztam a már szépen felújított imaházban.
2010. október 21., csütörtök
Kalotaszentkirály
délelőtt bemerítkezett Krisztina:
2010. szeptember 1., szerda
2010. augusztus 30., hétfő
IFI házas hétvége
IFI tábor + Lkp tábor
2010. augusztus 2., hétfő
A megígért extra - képekben
2010. július 17., szombat
2010. július 12., hétfő
Sámson
2010 június 27.-én zsúfolásig megtelt a Paptamási Művelődési Ház érdeklődő emberekkel, akik a faluból és a környező településről jöttek, hogy részt vegyenek az előre meghirdetett Keresztyén Zene – Hangversenyen és Istentiszteleten.
A Nagyváradi Belvárosi Baptista Gyülekezet Ének és Zenekara a Paptamási Baptista Gyülekezet Énekkarával közösen adták elő a SÁMSON oratóriumot. E zenemű szövegét Antal Ferencz írta, zenéjét Bokor Barnabás szerezte és ugyanő vezényelte is. Szólót énekeltek a többek között: Sámson: Tasnádi Ferencz, Délila: Gergely Tóth Erna, Filiszteus vezér: Borbély Ferencz.
A tételek bemutatását Albert István Zsolt lelkipásztor végezte, majd a második tétel után Dénes Ferenc tv. alkalmi versét Tóth Mihály tv. mondta el nagy átéléssel.
A zenemű meghallgatása után következett Albert István Zsolt lelkipásztor igehirdetése a hős Sámson életéről. Megláthattuk az igék alapján a hős 1. gyengeségeit, 2. bukását és 3. megújult erejét. Sámsonnak Isten adott egy második lehetőséget, így az ő története hirdeti, hogy Isten gyönyörködik a megbocsátásban. Sámson végső imájában erőt kér legyőzni önmagát, mert nem az a hős, aki sokakat legyőz, hanem az aki legyőzi önmagát. Így láttuk meg, hogy köztünk és győzelem között az akadályok, éppen mi lehetünk! A bűn mindig elvesz tőled valamit, Isten megbocsát, de lehet, hogy nem kapod vissza amit elvesztettél. Kérj te is Istentől erőt, hogy igazi hős lehess, aki az Ő dicsőségére él, az Ő kegyelméből.
Telegdi Imre
2010. június 28., hétfő
Férfinap a Nagyváradi Missziókerületben
Az alkalmat zenés áhítattal kezdtük meg, amit Mike József lelkipásztor vezetett, buzdítással szolgált Sorbán Barna diakónus és Szabó László helybeli lelkipásztor is. Simon József testvér mint helybeli lelkipásztor köszöntötte az egybegyűlteket és elmondta: mi férfiak évekkel később ébredtünk rá mint a testvérnők, hogy szükségünk van egy férfi csendes napra is (talán azért mert többet vagyunk magunk között gyűléseken ?!).
Lowry testvér egy önvizsgálatra indító igével szolgált felénk (Mt 5:27-30), tanítása tömör és világos volt, nem szándékozott megdicsérni a hallgatókat – mint azt előre is bocsátotta, hanem az Úr Jézus elvárásaihoz szerette volna emelni életünket. A tanítás Giorgiov Adrián testvérünk fordításában vált érthetővé magyar nyelven is.
Az igehirdetés főüzenete az „Erkölcsi tisztaság követése” volt, testvérünk rámutatott, hogy ez nehéz, mert az óemberünk és a napjaink világának a vonzása ellen kell mindezt megvalósítanunk. Figyelmeztetésként elhangzott, hogy a Sátán mindenkit megkísért és mi sem vagyunk kivételek ez alól, mert nem vagyunk „erősebbek mint Sámson, Istenfélőbbek mint Dávid, se bölcsebbek mint Salamon” – akik megkísértettek, és sajnos el is estek egy adott ponton. Tanításában kitért az Isten kegyelmére, amely esélyt ad az újrakezdéshez is.
Az erkölcsi tisztaság úgy érhető el, ha megadjuk annak az árát, az óemberünk halálba adását – annak kívánságaival együtt, ha szövetséget kötünk a szemünkkel mint Jób (Jób 31:1), imádkozó szívvel és a Szentlélek ereje által élünk. Testvérünk még kiemelte, hogy a tisztaság eredményeként nyitott lesz a szívünk Isten felé, megtudjuk őrizni a családi boldogságot, felszabadít a ellentétes neműekkel való barátságra és felkészít a menny számára.
Egy rövid kávészünet után következett a kérdez – felelek, ahol aktuális kérdésekre tömör és kedves válaszok érkeztek. Felemelő volt a Nagyváradi Roma Gyülekezet férfikarának a szolgálata is, testvéreink szép számban vettek részt az egész konferencián.
A missziókerület nevében Kovács Gyula elnök testvér megköszönte a helybeliek vendégszeretetét, majd a jelenlevők véleményét megkérdezve úgy határoztunk, hogy ha az Úr megtart, akkor lesz még folytatása az ilyen jellegű férfi napoknak. Az összejövetel végén közös étkezés következett, majd eltávoztunk otthonainkba gazdagodva a jó tanítással és az áldott közösséggel. Azzal a vággyal zárom soraim, hogy az Úr segítsen meg bennünket, mindenhol tiszta kezeket emelni fel (1 Tim 2:8) és úgy imádni a mi Istenünket és közbenjárni embertársainkért, önmagunkért, családunkért és közösségünkért.
Egymásra hangolódás – Házasok hétvégéje
Házasok hétvégéje volt a Bihari Baptista Gyülekezetben 2010 június 12.-13.-án. Előadóink Varga György és felesége Anikó voltak, akik Érdről (Magyarország) érkeztek, akiket az Úr 4 gyermekkel ajándékozott meg: 3 fiú, 1 leány.
A két nap alatt megvizsgáltuk: a házasság célját, házastársaink szükségleteit, elemeztük a kommunikációt a házasságban, beszéltünk a konfliktusok kezeléséről, az újrakezdésről és házastársunk építéséről. A következőkben igyekszünk vázlatosan visszaadni a két nap alatt elhangzott üzeneteket.
1. A házasság célja
Miért házasodnak meg az emberek? …mert szeretik egymást, mert ez a közös érdek, mert van egy közös cél. A házasság egy életre szóló küldetés (1Mózes 1,26-27), Isten képmására lettünk teremtve, tehát képesek vagyunk gondolkodni, aktív döntéseket hozni, vannak érzelmi megtapasztalásaink. A házasságunk is az Isteni képmást kell kövesse.
A Szentháromságban 1. az Atya: a döntő, 2. a Fiú: teljesíti az Atya akaratát és 3. Szentlélek: dicsőíti a Fiút. Így a saját házasságainkban 1. Isten van felül, Ő a döntő, 2. a Férj: felelősség hordozó és gyümölcstermő kell legyen 3. a Feleség: segítenie kell a férjét. Ahogyan az Isten iránti engedelmesség nem kedv után megy, ugyanúgy a házasságban sem megy mindig kedv után: ha a feleségnek nincs kedve mosogatni, akkor csinálja kedv nélkül!
2. Házastársunk szükségletei
Isten férfinek és nőnek teremtett bennünket, különbözőek vagyunk:
a férfi – küzd a harcokkal, a nő – társ. Amint szeretnéd, hogy veled cselekedjen a másik (férj, feleség), kezdd el te tenni azt. Vagyis gyere Istenhez, mondd el neki, fogadd el, ha nem érzed, hidd el, hogy lelked megelégíttetett. Tehát semmi sem lehetetlen egy házasságban sem.
Egy átfogó felmérés szerint a feleség (nő) szükségletei férjétől: a. gyengédség, biztonság, védelem, b. beszélgetés , c. őszinteség, d. anyagi biztonság, e. elkötelezettség a család iránt. A férj (férfi) szükségletei feleségétől: a. szexuális beteljesedés, b. társ a kikapcsolódásban, c. kellemes külső, d. támogató otthon, e. tisztelet és elismerés.
Ha a szükségek nincsenek betöltve, hiány alakul ki. Ezek a hiányok megnyilvánulhatnak: házasságon kívüli kapcsolatban, karrier vágyban, anyagiasságban, a gyermekekre való túlzott összpontosításban vagy közömbösségben. Mi a megoldás? Több minőségi időt tölteni egymással!
3. Kommunikáció – Hogyan mondjam el neked?
A kommunikáció nem más, mint beszélgetés egymással (férj-feleség), amikor megosztjuk egymás gondolatát, véleményét, meggyőződésünket, önmagamat a másik féllel. Ez kettős elkötelezettséget jelent: meghallgatni és megérteni a másikat. Ahhoz, hogy a másik fél meg tudjon érteni, világosan (érthetően) el kell mondjam saját gondolataimat, érzéseimet.
A kommunikációnak öt szintje van: 1. látszat kommunikáció, 2. tényközlés 3. gondolat közlés – ez utóbbiak inkább a férfiakra jellemzők, míg a következő kettő inkább a nőkre jellemző – 4. érzelem közlés és 5. én közlés. Minél mélyebb egy kapcsolatban a kommunikáció, annál jobb.
4. Konfliktus kezelése a házasságban
A konfliktus: egyet nem értés, mosolyszünet, problémák vannak – ezeket mind megoldani és feloldani kell. Miért vannak konfliktusok? 1. Mert nem vagyunk egyformák: Isten nőnek és férfinek teremtett, mert 2. kiürült az érzelmi tankunk vagy 3. Önzőek vagyunk. (Filippi 2,4)
Hogyan szoktuk ösztönösen kezelni a konfliktusokat? Teknős módjára – ez visszahúzódik, Görény módjára – ez támad, Kaméleon módjára – ez mindig enged, Bagoly módjára – ez bölcselkedik, Gorilla módjára – ez bármi áron nyerni akar.
Ezek közül egyik sem oldja meg a konfliktusokat, hanem helyes szívbeli hozzáállás kell: A HÁZASTÁRSAM NEM AZ ELLENSÉGEM!!! Ő A SZÖVETSÉGESEM. Elkötelezzük magunkat, hogy megoldunk MINDEN problémát / konfliktust és nem hagyunk megoldatlanul egyet sem.
5. Mit tegyünk, ha elrontottuk? Ezsdrás 10,1-4
A lelkünk igazi állapota csak a fényben látszik, nem a félhomályban. Az az igazi lelki állapot, amikor Isten ítél és felismerjük a szégyen állapotát vagyis azt, hogy valamit nem jól cselekedtünk. Hogyan szoktunk erre reagálni? Elfedezzük magunkat, eltakarjuk a valóságot,
a beszélgetésünk csak felszínes, megtanulunk jól viselkedni, kerüljük egymást, másokról beszélünk.
Vállald a felelősséget az állapotodról, ha valamit elrontottál, helyre kell hozni, ehhez szükséges a változásnak a következő folyamata: 1. felismerem, hogy vétkeztem az Isten ellen és társam ellen (őszinte bűnfelismerés) 2. nyilvános bűnvallás – néven nevezzük a hibát. Az ítélet összetör bennünket és 3. segítséget kell kérnünk Istentől, erőt merítve belőle, így 4. a kegyelem felszabadít. Vállald bátran a helyzeted, vállald a változás folyamatait és állj helyedre, Isten szerinti fényben járj!
6. Házastársunk építése: Efézus 5,21-33
A házasság szövetségi kapcsolat. Akivel szövetséget kötöttél, Istentől kapott társ. Küldetésünk, feladatunk van a másikkal szemben: engedelmesség, tisztelet, szeretet (1 Kor 13). A házasságban fontos a biztonság érzés. Ha felfedeztük a másik félben mi az erősség, akkor dicsérjük meg, mert a dicséret egy kapcsolatban olyan, mint a kenőanyag: csökkenti a súrlódást, növeli az élettartamot.
Mit bízott Isten a feleségre: engedelmes lelkülettel legyen férje iránt. Figyeljen oda, hogyan kezeli a férjét, ha hibázott vagy kudarcot vallott – ilyen esetben ne tolja le, hanem bátorítsa őt.
Mit bízott Isten a férjre: a férjnek építeni kell a feleségét. Rá bízta Isten a szeretetet: halálosan kell szeretni, áldozatok árán is, már annyira szereti a feleségét, hogy fáj: úgy kell szeretni a férjnek a feleséget, mint ahogy Krisztus is szerette az egyházat! A férj tekintse társnak a feleséget, táplálja és gondozza a feleségét, mert a legszebb virág a táplált feleség!
Határozd te is el: Én Isten szerint akarom élni a házasságom, a magam részét 100% meg akarom tenni, és együtt fogunk menni ezen az úton, amit Isten készített nekünk és soha nem mondunk le egymásról.
Áldásos két napban volt részünk, sok mindent tanulhattunk és tanultunk, az a vágyunk, hogy legyen mindenkinek Isten szerint való házassága.